Belépés
charlotteani.blog.xfree.hu
"Az orczának szomorúsága által jobbá lesz a szív" (Prédikátor 7:3) Nálam helye van az érzelmeknek, az állatok szeretetének, a Bibliának, az élet dol... Molnár Anikó
1976.03.18
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
Wass Albert
  2008-06-20 12:59:43, péntek
 
 


Link

[szerkesztés]
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.
Ugrás: navigáció, keresés
Wass Albert
Wass Albert
Született:
1908. január 8.
Válaszút, Magyar Királyság (ma Románia)
Meghalt:
1998. február 17.(90 évesen)
Astor, Florida (USA)

Wass Albert (szentegyedi és czegei gróf Wass Albert; Válaszút, 1908. január 8. - Astor, Florida, 1998. február 17.) erdélyi magyar író és költő.

Az erdélyi magyar irodalom Magyarországon csak halála után felfedezett alakja volt. Egyik leghíresebb könyve a Kard és kasza, amely több generációs családi életrajz formájában áttekinti a történelmünket 1050-től egészen a mai korig. 1944-től Németországban, majd 1952-től haláláig az Amerikai Egyesült Államokban élt. Nicolae Ceauşescu elnökségének éveiben Romániában könyveit betiltották. Műveit Magyarországon a rendszerváltás óta jelentetik meg, korábban itt szinte ismeretlen volt.[1]

Irodalmi munkásságának kritikai feldolgozása ma is folyik. Népszerűsége az 1990-es évek végétől az erdélyi olvasók mellett a magyarországi olvasóközönség körében is folyamatosan növekszik. 2005-ben A Nagy Könyv című magyarországi felmérésben az egyik legkedveltebb magyar írónak bizonyult: A funtineli boszorkány című művét az olvasók a legnépszerűbb 12 magyar regény közé választották, az 50 legnépszerűbb magyar regény között pedig további két műve is szerepel: az Adjátok vissza a hegyeimet! és a Kard és kasza.
Tartalomjegyzék
[elrejtés]

* 1 Élete
o 1.1 Származása
o 1.2 Ifjúsága
o 1.3 A háború alatt
o 1.4 Emigrációban
o 1.5 Magyar állampolgársága
* 2 Irodalmi munkássága
o 2.1 Művei
* 3 Emlékezete
o 3.1 Wass Albert köztéri szobrai a Kárpát-medencében
* 4 Jegyzetek
* 5 Források
* 6 Külső hivatkozások

Élete [szerkesztés]

Származása [szerkesztés]

A Wass család eredete az Árpád-korig vezethető vissza, és egyike Erdély legrégibb nemesi családjainak.[2] A család 1744-ben, Mária Teréziától kapott grófi címet.[3]
Cege, a Wass-kúria
Cege, a Wass-kúria

Nagyapja, Wass Béla országgyűlési képviselő majd Szolnok-Doboka vármegye főispánja volt[4]. Apja Wass Endre (1886-1975), anyja losonczi Bánffy Ilona (1883-1960) volt.

Ifjúsága [szerkesztés]

A Kolozsvár melletti Válaszúton, a Bánffy-kastélyban született. Szülei korán elváltak, így leginkább nagyapja, Wass Béla jelentette a biztos pontot gyermekkorában.[5]. Középiskolai tanulmányait Kolozsváron a Farkas utcai Református Kollégiumban végezte. 1926-ban érettségizett.

Debrecenben, a Gazdasági Akadémián folytatta tanulmányait, és szerzett erdészeti diplomát. A németországi Hohenheimben és Párizsban, a Sorbonne-on tovább tanult, és újabb erdőmérnöki, és vadgazdasági diplomákat szerzett. Erdélybe apja betegsége miatt 1932-ben tért vissza, egy ideig azonban nem tudott még a családi ügyekkel foglalkozni, mert a román hadseregben a kötelező sorkatonai szolgálati idejét töltötte.

Első felesége unokatestvére, Wass Ilona lánya, Siemers Éva (1914-1991) lett. ,,Családi nyomásra 1935-ben feleségül vettem unokahúgomat, a hamburgi Siemers Évát. Így sikerült csak megóvnunk a családi birtokot a csődbejutástól."

Hat gyermek (Vid, Csaba, Huba, Miklós, Géza, Endre) apja, akik közül Csaba hároméves korában meghalt. Wass Huba jelentős karriert futott be az amerikai hadseregben. Dandártábornoki rangot ért el, és részt vett egyebek között az 1991-es Sivatagi vihar hadművelet harcászati terveinek kidolgozásában.

Nagyapja, Wass Béla (1853-1936) halála után átvette az egyházi tisztségét, így az erdélyi magyar református egyház kerületének főgondnoka lett.

A második bécsi döntés (1940. augusztus 30.) alapján Erdély északi része visszakerült Magyarországhoz. A következő év elején Wass Albertet a magyar Mezőgazdasági Minisztérium erdészfelügyelőnek nevezte ki Dés településre. Két hónappal később pedig a kolozsvári Ellenzék című lap irodalmi szerkesztője lett.

A háború alatt [szerkesztés]

Mint tartalékos tiszthelyettes 1942 májusától három hónapos katonai kiképzésen vett részt, melynek végeztével a Magyar Királyi Lovasság zászlósi rangját kapta meg. A következő év márciusában a lap főszerkesztőjét behívták a hadseregbe, Wass megbízott helyettes lett. Wass Albert saját életrajzában meséli el, hogy alig három hónap után ,,két német a Gestapótól behatolt a szerkesztőségbe, felmutatva a parancsot, hogy a német hadsereg megbízásából »felügyelniük« kell a lapot, egyszerűen kisétáltam az irodámból, és felmentem a hegyekbe. Két hét múlva édesapám régi barátja, Veress Lajos tábornok üzent, hogy a németek »keresnek« engem. Hogy elkerülje a kellemetlenségeket, Veress tábornok, aki az Erdélyben állomásozó magyar hadsereg parancsnoka volt, egyenruhát adott nekem, s mint alhadnagyot Ukrajnába küldött a 9. Magyar Királyi Lovassággal, ahonnan csak karácsonykor tértem vissza." Ezt a feladatot olyan jól látta el, hogy kétszer is megkapta a vaskeresztet.

Wass különböző beosztásokat látott el a hadseregben, majd 1944 áprilisától Veress Lajos tábornok szárnysegédje lett. A háború vége felé közeledvén a szovjet csapatok (majd később a románok is) egyre beljebb nyomultak. 1944 decemberében mutatták volna be egy drámáját a Nemzeti Színházban, de a bemutató az ostrom miatt elmaradt.

A II. világháború utolsó szakaszát katonatisztként élte át. Nem várta meg Észak-Erdély újbóli román elfoglalását, 1945 húsvétján lépte át a nyugati határt, az emigrációt választotta.

Emigrációban [szerkesztés]

Először Sopronba utazott, majd 1952-ig Németországban élt, Bleichbachban, később Hamburgban. Onnan négy fiával, 1951. szeptember 21-én az amerikai hatóságok megfelelő vizsgálatainak lefolyása után (egészségügyi, illetve hatósági vizsgálatok) az Egyesült Államokba utazott, ahol nyugdíjaztatásáig, a floridai egyetem nyelvi laborjában tevékenykedett. Feleségét tüdőbaja miatt nem engedték beutazni az Államokba, ő Endre fiával Németországban maradt, később el is váltak.

A román Néptörvényszék 1946 tavaszán Wass Albertet távollétében halálra ítélte háborús bűnökért és gyilkosságért. Azzal vádolták, hogy 1940-ben az Észak-Erdélybe bevonuló magyar csapatoknak parancsba adta egy ortodox pap családjának és néhány románnak, a helyi zsidó kereskedőnek és családjának, valamint az ortodox román pópának és annak magyar szolgálójának a kivégzését.

A román hatóságok többször is kérték kiadatását, 1979-ben az USA Igazságügyi Minisztériuma többszöri átvizsgálás után, nem kellő megalapozottságára hivatkozva elutasította a kérelmet. Ez történt akkor is, amikor a Wiesenthal alapítvány tett feljelentést ellene, mivel azok között az emberek között, akiknek kivégzésére állítólag parancsot adott, két zsidó is volt. Az USA az ügy átvizsgálása után ejtette a vádakat.

Wass Albert többször is azt állította, hogy a román kommunista állam titkosrendőrsége, a Securitate merényletek sorozatával igyekezett őt megölni - ezt azonban nem sikerült bizonyítania.

Wass Albert 1952-ben újranősült, a skót származású Elisabeth McClaint (1906-1987) vette feleségül.

Az Egyesült Államokban töltött emigrációja során a Floridai-félsziget közepén elhelyezkedő Ocala Nemzeti Park területén lakott haláláig (egyes híradások szerint öngyilkos lett). Ténylegesen saját vadászpuskájával végzett magával: szájába vette a puska csövét, s elsütötte a fegyvert. Astorban (Florida) halt meg 1998-ban. Nehéz anyagi helyzetbe került, mert szélhámosok kiforgatták a vagyonából (ami leginkább temérdek könyvének szerzői joga volt). Végső kívánsága teljesült azzal, hogy hamvai Erdélyben, a marosvécsi (az egykori Kemény-) kastély kertjében, Kemény János mellett nyugszanak. [1]

Magyar állampolgársága [szerkesztés]

A magyar sajtóban évekig tartotta magát az a vélekedés, hogy Wass Albert magyar állampolgárságát, többszöri kérvényezése ellenére, haláláig sem kapta vissza, s állampolgársági kérelmét a magyar állam rendre elutasította, arra hivatkozva, hogy a párizsi békeszerződés szerint újra automatikusan román állampolgár lett.[forrás?]2007-ben Simicskó István KDNP-s és Babák Mihály fideszes képviselő arra kérte Sólyom László köztársasági elnököt, hogy adjon posztumusz állampolgárságot Wass Albertnek. Az elnöktől azt a választ kapták, hogy ez több okból nem lehetséges, amelyek közül a legfontosabb, hogy Wass 1997-ben már megkapta a magyar állampolgárságot - az író magyar állampolgárként halt meg. [2] Ugyanakkor az állampolgárságot igazoló okirat csupán egy éves időtartamra szólt, melyet az író sérelmesnek tartott, s nem is élt vele.[6]

Irodalmi munkássága [szerkesztés]

A fiatal gróf számára az irodalmi sikert az 1934-ben megjelent A farkasverem című regénye hozta meg, aminek köszönhetően Baumgarten-díjban részesült és több irodalmi társaság is tagjává fogadta. Molter Károly az 1941-ben megjelent Erdélyi elbeszélők című antológiában így méltatta:

"Természetérzéke, tájmegidéző képessége csodálatos. Művei szélesen hömpölygő, robbanó erejű, nagyvonalú alkotások. A fiatal erdélyi prózaírók közül kiválik egyéni hangjával, látásmódjával; izgalmas történetei úgy áradnak belénk, mint egy forró vérhullám."[7]

Művei [szerkesztés]

Regények, novellák, elbeszélések

* 1934 Farkasverem [3]
* 1940 Csaba [4]]
* 1940 Mire a fák megnőnek [5]
* 1940 Jönnek! [6]
* 1941 A titokzatos őzbak (novellák)
* 1941 Csalódás (Az ÜNNEP 1941. augusztus 15-i számában)
* 1943 A kastély árnyékában [7]
* 1943 Egyedül a világ ellen
* 1943 Vérben és viharban
* 1944 Tavaszi szél és más színművek
* 1945 Valaki tévedett (novellák 1945-49-ből) [8]
* 1945 A költő és a macska (elbeszélések) [9]
* 1947 A rézkígyó
* 1949 Zsoltár és trombitaszó - Örökösök (novellák, karcolatok, levelek - posztumusz kisregény 1949-ből)
* 1949 Adjátok vissza a hegyeimet! [10]
* 1951 Ember az országút szélén [11]
* 1952 Elvész a nyom [12]
* 1953 Tizenhárom almafa
* 1958 Az Antikrisztus és a pásztorok
* 1959 A funtineli boszorkány [13]
* 1964 Átoksori kísértetek
* 1965 Elvásik a veres csillag
* 1967 Magukrahagyottak
* 1974 Kard és kasza [14]
* 1975 Magyar örökségünk (Tanulmányok, hátrahagyott novellák, írások, interjúk) [15]
* 1978 Halálos köd Holtember partján [16]
* 1985 Hagyaték [17]
* 1989 Te és a világ (novellák)

* Eliza (angolul íródott)
* Igazságot Erdélynek!
* Józan magyar szemmel I-II. (publicisztikák)
* Karácsonyi üzenetek - A temető megindul
* Magyar pólus (Újabban fölkutatott versek, novellák, tárcák, közéleti írások, interjúk és levelek)
* Népirtás Erdélyben

* Hűség bilincsében
* Hanky tanár úr
* Se szentek, se hősök
* A szikla alatti férfi
* A sólyom hangja
* Csillag az éjszakában
* Black Hammock
* Magyar Számadás
* Nem nyugaton kel fel a nap
* Voltam

Versek, mesék

* 1927 Virágtemetés (vers)
* 1942 Tavak könyve (mese)

Tókirály és szile (Tavak könyve mesesorozat 1.)
A bölcs bölömbika (Tavak könyve mesesorozat 2.)
Évszakok teremtése (Tavak könyve mesesorozat 2.)
Csupafej, a jégmadár (Tavak könyve mesesorozat 4.)
Csámpás, a kis ruca (Tavak könyve mesesorozat 5.)

* 1947 A láthatatlan lobogó (vers)
* 1946 Erdők könyve (mese)

Mese az erdőről (Erdők könyve sorozat 1.)
Bulámbuk (Erdők könyve sorozat 2.)
A vén gombacsináló (Erdők könyve sorozat 3.)
Éjjeli pávaszem (Erdők könyve sorozat 4.)
A kis szürke nyúl (Erdők könyve sorozat 5.)
A mátyás és az őz meséje (Erdők könyve sorozat 6.)

* 1971 Válogatott magyar mondák és népmesék [18]

A hunok útra kelnek (Hun mondák könyve sorozat 1.)
Isten kardja (Hun mondák könyve sorozat 2.)
Emese álma (Magyar mondák könyve sorozat 1.)
Vérszerződés (Magyar mondák könyve sorozat 2.)
Szerencsés Pista (Válogatott magyar népmesék sorozat 1.)
A zenélő ezüst kecske (Válogatott magyar népmesék sorozat 2.)
A legkisebbik királyfi és a táltos paripa (Magyar népmesék sorozat 3.)
A zöldszakállú király fia (Magyar népmesék sorozat 4.)
Okos Kata (Magyar népmesék sorozat 5.)
A hét holló (Magyar népmesék sorozat 6.)
A repülő kastély

Emlékezete [szerkesztés]
Wass Albert mellszobra Szombathelyen
Wass Albert mellszobra Szombathelyen
Wass Albert szobra Bonyhádon. A 2005. január 22-én felavatott szobrot Kolozsy Sándor (Ausztrália) készítette.
Wass Albert szobra Bonyhádon. A 2005. január 22-én felavatott szobrot Kolozsy Sándor (Ausztrália) készítette.
Wass Albert szobra Budakeszin. A 2008. január 12-én felavatott szobrot Gábor Emese alkotta.
Wass Albert szobra Budakeszin. A 2008. január 12-én felavatott szobrot Gábor Emese alkotta.

* 2003 márciusában - posztumusz - alternatív Kossuth-díjjal tüntették ki.
* 2003. április - ,,Van esély a háborús bűnösként Romániában halálra ítélt Wass Albert erdélyi író rehabilitálására, de ehhez a család aktív segítségére van szükség." - Ezt Frunda György, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szenátora jelentette ki a Népújság című marosvásárhelyi lapnak adott interjújában.

* 2004. A magyarországi szoborállítási hullám elindulásában az erdélyi szoborvita mellett döntő impulzust jelentett a főváros elzárkózása. 2004-ben a Wass Albert Polgári Kör a Vérmezőn szeretett volna egy Wass-portrét - Andrássy Kurta János művét - felállítani. A kezdeményezést azonban az író aggályos külpolitikai megítélésére és jogi helyzetére hivatkozva a baloldali többségű fővárosi vezetés elutasította. [8]

* 2006. augusztus - Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd a kolozsvári ügyészségnél perújrafelvételt kezdeményezett Wass Albert ügyében, aki az 1946-os ítélet óta Romániában háborús bűnösnek számít. [9]
* 2007. január 9. - ,,Amíg én vagyok az igazgató, addig az Ifjúsági Házban Wass Albert-regényből dramatizált előadást senki sem fog tartani" - esküdözött az Új Magyar Szónak Vasile Dorel, a marosvásárhelyi Mihai Eminescu Ifjúsági Ház igazgatója, aki az intézményben megtiltotta a Magyarkanizsai Udvari Kamaraszínház két Wass Albert-regényből dramatizált előadásának bemutatását.
* 2007. január 17. - Budapesttől néhány kilométerre, Solymáron január 17-én éjszaka vandálok ledöntötték Wass Albert bronz portrészobrát. A szobordöntőknek nem színesfémre volt szükségük, (mert a mű orra buktatva ott maradt a tett helyszínén) csupán, a rongálás izgalmaiért tették - mint később mondták (ellenük rongálás bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárást indítottak).
* 2007-ben Koltay Gábor filmet forgatott Wass Albert életéről Rékasi Károly főszereplésével, Adjátok vissza a hegyeimet címmel.
* 2008. február - Vörös festékkel öntik le a budapesti Szabadság-téren, előző évben felállított mellszobrát. [10]
* 2008. április - Leleplezték az író közadakozásból készült mellszobrát (Sárossy Tibor alkotása) Budapesten, a csepeli, királyerdei Szeplőtelen Szív katolikus templom kertjében [11]
* 2008. május 20. - A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék elutasította a perújra-felvételi kérelmet a Wass Albert ügyében [12]

Wass Albert köztéri szobrai a Kárpát-medencében [szerkesztés]

* Erdély
o Feketelak református templomkert, 2008. május 21.: fa emlékoszlop avatása (Rosengart Béla fafaragó munkája)[19]
o Holtmaros, mellszobor, református templom, szobrász: Kolozsy Sándor [20]
o Szászrégen, mellszobor, a katolikus templom kertje (2001. augusztus 11.), szobrász: Jorga Ferenc [21]
o Vice, mellszobor, [22]
o Szalárd völgye, "Wass Albert forrás" Emlékkő 2008. március 29. A megrongálását követően a holtmarosi templomban. [23]
o Székelyudvarhely ahol furfangos módon játszották ki a tiltást. A 2004-ben létesített Emlékezés Parkjában elhelyezett ,,Vándor Székely" mellszobra ugyan Wass Albertet ábrázolja, de a posztamensre nem írták ki a nevét. - Blaskó János szobrászművész alkotása
* Délvidék
o Verőce Tóth Dávid alkotása 2005 [24]
* Magyarország
o Alsózsolca Új Wass Albert emlékhely készült Alsózsolcán. 2008.06.04. [25]
o Baja az ön­kormányzattal történt huzavona után a Szent Szív-templom parkjában találtak helyet a szobornak. [26]
o Bonyhád (A világ első köztéri szobra Wass Albertről) Kolozsy Sándor műve [27]
o Budakeszi Gábor Emese képzőművész mellszobrát, 2008. január 12-én avatták fel a Fő téri közparkban. Jobb Kor Polgári Egyesület, Budakeszi [28]
o Budapest,
+ a Szabadság téri Hazatérés Templomában, a református templom bejárata előtt [29]
+ Csepelen, Királyerdőn a Szeplőtelen Szív katolikus templom kertjében (Sárossy Tibor szobrász alkotása) [30]
+ Magyarok Háza [31]
+ Zuglóban a Kassai téri Szentlélek Plébánia Kato­likus Közösségi Ház kertjében 2006-ban a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége avatott emlékkövet [32]
+ Néri Szent Fülöp Katolikus Általános Iskolá­ba, Oláh Szilveszter domborműve 2006
o Debrecen, Arcképábrázoló kerámia dombormű (2003), a Balásházy János Mezőgazdasági Szakközépiskola, volt Gazdasági Akadémia külső falán, készítője Gábor Emese Anna [33],[34]
o Debrecen, A Polgári Casino Egyesület részéről felajánlás érkezett Györfi Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész által tervezett egészalakos Wass Albert szobor elhelyezésére a Medgyessy sétány szoborparkjában.[13] Elkészítése folyamatban van.
o Gödöllő [35]
o Harkány szobrász: Baróthi Ádám (Szászrégen) 2005 [36]
o Hajdúnánás a refor­mátus iskola falán 2005-ben elhelyezett emléktábla Sebestyén Sándor szob­rászművész alkotása [37]
o Kaposvár A Klebelsberg Kuno Középiskolai Kollégium udvarán álló szobor a délvidéki Csasznyi István festőművész alkotása [38]
o Mezőkövesd Kiss Mátyás alkotása 2006
o Nagyatád
o Nógrádverőce
o Pákozd a pákozdi történelmi emlékparkban 2006 [39]
o Pilisszántó az iró emlékköve és emléktáblája a Sziklaszínház bejáratánál (2005. június 25.)
o Pécs Bálicsi út 31. alatti magánház kertjében található Wass-portrét 2006-ban állították [40]
o Rátót mellszobor. [41]
o Sátoraljaújhely a Magyar Kálvárián 2005 [42]
o Solymár (Templom tér)
o Soltvadkert (Szent Korona Cukrászda) A mellszobrot Szervánszky László és családja állíttatta, 2007. október 23-án.
o Sükösd [43]
o Szigliget - a község polgár­mestere a politikasemlegességet és a fa­lu nyugalmát szerette volna megőrizni, így elmarad a szobor állítás.
o Szarvas mellszobor, 2007. október 23-án avatták fel a a Körös parti sétányon. Egy szarvasi magánszemély adományából készítette Mihály Gábor Munkácsy díjas szobrászművész. [44]
o Szolnok [45]
o Szombathely mellszobor. A szombathelyi polgárok közadakozásából készítette Somogyi Tamás szobrászművész, a kámoni Krisztus Király Templom előkertjében lett felállítva 2006. június 22-én. (Entz Géza és Kelemen Lajos kutatásai szerint a Wass család Vas megyéből származott a Mezőségbe.) [46]
o Taksony, mellszobra a Szent Anna téren, Gábor Emese alkotása[47]
o Tiszaföldvár Hunyadi László marosvásárhelyi szobrászmű­vész domborműve 2006
o Zalaegerszeg A bronzból készült mellszobor a Dózsa ligetben, Bálint Károly marosvásárhelyi szobrászművész alkotása. 2008 [48]

Jegyzetek [szerkesztés]

1. ^ "...egyszerűen nem vettek róla tudomást. Sem a romániai magyar írói hagyomány ébresztői, sem Béládi Miklós, Pomogáts Béla, Rónay László, az emigrációs irodalom kiváló ismerői. Valószínűleg nem tartották az életművet olyan értékesnek, mint például Nyirő Józsefét, ráadásul a mérvadó emigráns folyóiratokban, lapokban sem volt jelen Wass."
2. ^ A Wass család cegei levéltára Valentiny Antal oklevélkivonatait felhasználva közzéteszi W. Kovács András, Az Erdélyi Múzeum-Egyesület kiadása, Kolozsvár, 2006
3. ^ Várdy Béla: Wass-kor
4. ^ [http://www.ogyk.hu/e-konyvt/mpgy/alm/al897_01/377.htm Magyar Országgyűlési Alamanach az 1897-1901. évi országgyűlésről]
5. ^ Raffay Ernő - Takaró Mihály - Vekov Károly: Wass Albert igazsága, Szabad Tér, 2004, ISBN 963 217 477 1
6. ^ Habár a hegyeit nem, de magyar állapolgárságát megkaphatta:Wass Albert magyar állampolgárságának visszaállítása | EuroAstra Internet Magazin
7. ^ Erdélyi Elbeszélők, Kolozsvár, 1941. E kötetben szerepel még: Asztalos István, Bánffy Miklós, Gagyi László, Gulácsy Irán, Hunyady Sándor, Kacsó Sándor, Kemény János, Kós Károly, Kovács László, Kuncz Aladár, Makkai Sándor, Molter Károly, Nyírő József, Sipos Domokos, Szencei László, Tamási Áron: az erdélyi magyar irodalom színe-java!
8. ^ A vitáról: Lukács Csaba: Wass Albert nem térhet haza. Melyik lesz a következő jelkép, amit fel kell adnunk a politikai korrektség jegyében? Magyar Nemzet, 2004. március 4. 7. o.
9. ^ Népszabadság Online: Perújrafelvétel Wass Albert ügyében
10. ^
* http://www.mno.hu/portal/210934
* http://www.mno.hu/portal/206789
* http://liberalisvaros.blogter.hu/?post_id=171489
11. ^ Wass Albert-szobrot avattak Csepelen - FN.hu
12. ^ erdély ma - egy szebb holnapért
13. ^ Hajdú Online 2007. július 5.

Források [szerkesztés]

* Wass Albert: Rövid önéletrajz (részletek) - Astor, Florida, 1979. augusztus 22. - Angolból fordította: András Ágnes
* Ágoston Vilmos: A Kisajátított tér. Európai Összehasonlító Kisebbségkutatások Közalapítvány.

Külső hivatkozások [szerkesztés]
A magyar Wikiforrásban további forrásszövegek találhatóak
Wass Albert témában.
A magyar Wikidézetben további idézetek találhatóak
Wass Albert témában.

* Honlap fényképekkel
* A Wass család cegei levéltára
* Czegei Wass Foundation (angol)
* http://wassakarat.multiply.com/
* http://wassalbert.linkpark.hu/
* Wass Huba - Wass Albertről (in Élet és Irodalom, 2005 - 49. évfolyam, 10.)
* Wass Albert linkgyűjtemény a lap.hu-n
* Wass Albert online olvasható művei a Magyar Elektronikus Könyvtárban benne: Karácsonyi versek, Kicsi Anna sírkeresztje (in: Valaki tévedett. Elbeszélések 1945-1950), Szentek zendülése, Üzenet haza
* Patkányok honfoglalása - Tanulságos mese magyaroknak (in: Ellenzék, 193?)
* Wass Albert a PORT.hu-n
* Wass Albert online hallgatható művei
* Wass Albertről a Kráter Műhely Egyesület honlapján
* Wass család története magyarul
* Szobra Bonyhádon
* Wass Alberttel kapcsolatos mozgóképek
* Kunstár Csaba - "Szimpátia a Sötétséggel" Wass Albert: Erdély, emigráció, Irodalom (in Élet és Irodalom, 2005 - 49. évfolyam, 5.)
* Heveny wassalbertezés - interjú Kukorelly Endrével a 168 Óra c. újságban.
 
 
2 komment , kategória:  v- Wass Albert  
Címkék: állampolgárságot, rehabilitálására, perújrafelvételt, vadászpuskájával, állampolgárságát, magukrahagyottak, székelyudvarhely, titkosrendőrsége, katonatisztként, marosvásárhelyi, tartalomjegyzék, főszerkesztőjét, közadakozásából, enciklopédiából, állampolgársága, országgyűlésről, perújrafelvétel, állampolgárként, állampolgársági, állapolgárságát, dandártábornoki, szobordöntőknek, sátoraljaújhely, szoborparkjában, természetérzéke, magyarországhoz, főszereplésével, szakközépiskola, szerkesztőségbe, büntetőeljárást, liberalisvaros, németországban, csődbejutástól, szobrászművész, kezdeményezést, publicisztikák, szabad enciklopédiából, erdélyi magyar, történelmünket 1050-től, 1990-es évek, erdélyi olvasók, magyarországi olvasóközönség, egyik legkedveltebb, funtineli boszorkány, háború alatt, család 1744-ben, biztos pontot, németországi Hohenheimben, ideig azonban, családi ügyekkel, román hadseregben, kötelező sorkatonai, Wass Albert, Magyar Királyság, Amerikai Egyesült Államokban, Nicolae Ceauşescu, Műveit Magyarországon, Nagy Könyv, Mária Teréziától, Wass Béla, Apja Wass Endre, Bánffy Ilona, Református Kollégiumban, Gazdasági Akadémián, Wass Ilona, Siemers Éva, Siemers Évát, Wass Huba, Wass Albertet, Mezőgazdasági Minisztérium, Magyar Királyi Lovasság, Veress Lajos, Magyar Királyi Lovassággal, Nemzeti Színházban, Először Sopronba, Egyesült Államokba, Igazságügyi Minisztériuma, Elisabeth McClaint, Egyesült Államokban, Ocala Nemzeti Park, Kemény János, Simicskó István KDNP-s, Babák Mihály, Sólyom László, Wass Albertnek, Molter Károly, Igazságot Erdélynek, Népirtás Erdélyben, Black Hammock, Magyar Számadás, Szerencsés Pista, Okos Kata, Kolozsy Sándor, Gábor Emese, Frunda György, Romániai Magyar Demokrata Szövetség, Wass Albert Polgári Kör, Andrássy Kurta János, Kincses Előd, Ifjúsági Házban Wass Albert-regényből, Magyar Szónak Vasile Dorel, Mihai Eminescu Ifjúsági Ház, Magyarkanizsai Udvari Kamaraszínház, Wass Albert-regényből, Koltay Gábor, Rékasi Károly, Sárossy Tibor, Szeplőtelen Szív, Legfelsőbb Ítélő-, Rosengart Béla, Jorga Ferenc, Emlékezés Parkjában, Vándor Székely, Blaskó János, Verőce Tóth Dávid, Alsózsolca Új Wass Albert, Szent Szív-templom, Wass Albertről, Budakeszi Gábor Emese, Jobb Kor Polgári Egyesület, Hazatérés Templomában, Magyarok Háza, Szentlélek Plébánia Kato­likus Közösségi Ház, Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, Néri Szent Fülöp Katolikus Általános Iskolá­ba, Oláh Szilveszter, Balásházy János Mezőgazdasági Szakközépiskola, Gazdasági Akadémia, Gábor Emese Anna, Polgári Casino Egyesület, Györfi Sándor Munkácsy–, Baróthi Ádám, Sebestyén Sándor, Kaposvár Klebelsberg Kuno Középiskolai Kollégium, Csasznyi István, Mezőkövesd Kiss Mátyás, Pécs Bálicsi, Magyar Kálvárián, Szent Korona Cukrászda, Szervánszky László, Mihály Gábor Munkácsy, Somogyi Tamás, Krisztus Király Templom, Entz Géza, Kelemen Lajos, Szent Anna, Tiszaföldvár Hunyadi László, Zalaegerszeg, Bálint Károly, Béládi Miklós, Pomogáts Béla, Rónay László, Nyirő Józsefét, Valentiny Antal, Kovács András, Erdélyi Múzeum-Egyesület, Várdy Béla, Magyar Országgyűlési Alamanach, Raffay Ernő, Takaró Mihály, Vekov Károly, Szabad Tér, EuroAstra Internet Magazin, Erdélyi Elbeszélők, Asztalos István, Bánffy Miklós, Gagyi László, Gulácsy Irán, Hunyady Sándor, Kacsó Sándor, Kovács László, Kuncz Aladár, Makkai Sándor, Nyírő József, Sipos Domokos, Szencei László, Tamási Áron, Lukács Csaba, Magyar Nemzet, Népszabadság Online, Perújrafelvétel Wass Albert, Wass Albert-szobrot, Hajdú Online, András Ágnes, Ágoston Vilmos, Európai Összehasonlító Kisebbségkutatások Közalapítvány, Czegei Wass Foundation, Magyar Elektronikus Könyvtárban, Kicsi Anna, Kráter Műhely Egyesület, Szobra Bonyhádon, Wass Alberttel, Kunstár Csaba, Kukorelly Endrével,
DR.TAKÁCS MÁTYÁSNÉ VALÉRIA (#1)   2008-06-20 13:27:08
KEDVES ANIKA! KÍVÁNOK BOLDOG, SZÉP HÉTVÉGÉT!
SZERETETTEL! VALÉRIA.


Molnár Anikó (#2)   2008-06-20 18:34:41
Köszönöm Valéria Kedves!

Írtam kommentet blogodba, nem az elsőbe, ha majd belépsz, az első oldalon megtalálod.

Puszika,

Ani
Új komment
Kérjük adja meg a TVN.HU rendszeréhez tartozó felhasználónevét és jelszavát.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak kommentet,
amennyiben még nem rendelkezik TVN.HU hozzáféréssel: Klikk ide!
Felhasználónév:
Jelszó:
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  A Mester kezének érintése  Jékely Zoltán: Szent György-k...  Aki a sorsa útján jár, gyakran...  A Gömb  Ha így haladunk...  Irgalom és ítélet  Ébredj  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  A Föld napja  Föld napja április 22  Szent György napi hiedelmek, s...  Idézetek a barátságról  Facebookon kaptam  Beney Zsuzsa - Álom  Facebookon kaptam  Mosolyogtál már ma?  Fodor Ákos költő,  Facebookon kaptam Krisztinától  A fenyő nem szép fa, (...)  Április 22. a Föld napja,  Facebookon kaptam  Beney Zsuzsa - Balatoni elégia  Facebookon kaptam  Mosolyogtál már ma?  Mindenünk, amink van, amit sze...  Facebookon kaptam  Ma a legtöbb civilizált ember ...  Facebookon kaptam  Két tekintet van  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Két ember becsülete  Kamarás Klára : Leszünk-e...?  Egyszerűen  Zilahy Lajos gondolata  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Gaál Viktor gondolata  Az Európai Unió is foglalkozik...  A könnyek összegyűjtése  Semmit ne higgy el  Minden szülő a lényével nevel.  Facebookon kaptam  Alakot vált...  Pillangó  Irgalom és ítélet  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Ez a jó az alvásban.  Idézetek a barátságról  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Ünnepelj csak  Ma a legtöbb civilizált ember ...  Jó éjt  Jó éjszakát  Pillangó  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Beney Zsuzsa - Álom  Fodor Ákos költő,  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  A lelki élet nem arról szól, ....  Facebookon kaptam  A hét szűk esztendő  A Mester kezének érintése  Ha így haladunk...  Facebookon kaptam  Gábor Dénes gondolata  Facebookon kaptam Krisztinától  Föld napja április 22  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Krisztinától  Palóc Grand Canyon  A boldogság ült a világvégén  Facebookon kaptam  Jó éjszakát  William Shakespeare idézet  Palóc Grand Canyon  Facebookon kaptam  Paul David Tripp Április 24  Kellemes esti időtöltést  Facebookon kaptam  Esti kép  Mosolyogtál már ma?  Idézetek a barátságról  Facebookon kaptam  Gárdonyi Géza - Április végén  Szép estét kedves látogatóimna...  A boldogság ült a világvégén  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam 
Bejegyzés Címkék
szabad enciklopédiából, erdélyi magyar, történelmünket 1050-től, 1990-es évek, erdélyi olvasók, magyarországi olvasóközönség, egyik legkedveltebb, funtineli boszorkány, háború alatt, család 1744-ben, biztos pontot, németországi Hohenheimben, ideig azonban, családi ügyekkel, román hadseregben, kötelező sorkatonai, hamburgi Siemers, családi birtokot, amerikai hadseregben, 1991-es Sivatagi, egyházi tisztségét, második bécsi, magyar Mezőgazdasági, kolozsvári Ellenzék, német hadsereg, németek &#187, feladatot olyan, háború vége, szovjet csapatok, ostrom miatt, nyugati határt, emigrációt választotta, amerikai hatóságok, floridai egyetem, román Néptörvényszék, helyi zsidó, ortodox román, román hatóságok, emberek között, román kommunista, skót származású, puska csövét, egykori Kemény-, magyar sajtóban, magyar állam, párizsi békeszerződés, választ kapták, magyar állampolgárságot, állampolgárságot igazoló, éves időtartamra, fiatal gróf, irodalmi sikert, 1934-ben megjelent, farkasverem című, 1941-ben megjelent, fiatal erdélyi, forró vérhullám, titokzatos őzbak, kastély árnyékában, világ ellen, országút szélén, veres csillag, temető megindul, szikla alatti, sólyom hangja, bölcs bölömbika, láthatatlan lobogó, hunok útra, zenélő ezüst, legkisebbik királyfi, táltos paripa, zöldszakállú király, repülő kastély, háborús bűnösként, család aktív, magyarországi szoborállítási, erdélyi szoborvita, főváros elzárkózása, kezdeményezést azonban, baloldali többségű, kolozsvári ügyészségnél, 1946-os ítélet, marosvásárhelyi Mihai, intézményben megtiltotta, tett helyszínén, rongálás izgalmaiért, hegyeimet címmel, budapesti Szabadság-téren, perújra-felvételi kérelmet, katolikus templom, megrongálását követően, holtmarosi templomban, 2004-ben létesített, ön­kormányzattal történt, világ első, református templom, refor­mátus iskola, délvidéki Csasznyi, pákozdi történelmi, mellszobrot Szervánszky, község polgár­mestere, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 0 db bejegyzés
e év: 0 db bejegyzés
Összes: 7492 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1966
  • e Hét: 7908
  • e Hónap: 12286
  • e Év: 50776
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.